מערכת SSL לרכישה מאובטחת באשראי 

📍גוש עציון 11, גבעת שמואל

חנות ספרי קודש ויודאיקה

ספרי קודש | ספרי קבלה | יודאיקה | תשמישי קדושה 

 

מוקד שירות לקוחות והזמנות: א'-ה' 10:00-18:00 

 

1700-700-665
או בווצאפ: 052-7464002

 

כתובת החנות: גוש עציון 11, גבעת שמואל (קומת לובי צד ימין)

שעות פעילות: א’-ה’: 10:00-18:00

ימי ו' \ ערבי חג 10:00-13:30

  1. דף הבית
  2. שאלות נפוצות
  3. מאמרים
  4. הרב אשלג

הרב אשלג

תחילת תדרכו של הרב אשלג

נולד בה' תשרי תרמ"ה (24/9/1884) בורשה בירת פולין כבן בכור להוריו, הרב שמחה הלוי ומאשה רחל.
אביו, ר' שמחה הלוי, היה מחסידי האדמו"ר רבי מאיר שלום מקאלושין, נכדו של "היהודי הקדוש" מפשיסחא, ומחבר הספר "נהר-שלום", לנסיעותיו לרבו זה הצטרף גם בנו בעל הסולם, עד לפטירת הרבי בי' בטבת תרס"ג (9/1/1903).
בגיל צעיר מאד ניכרו בבעל הסולם כושר התמדה וכשרונות עילויים נדירים.
ב"שטיבל" – בית הכנסת החסידי, השקיע הנער הצעיר עמל ויגיעה רבה בלימוד התורה ועבודת ה'. היו תקופות שלא שב לביתו מבית המדרש משבת לשבת.
העיד בעצמו כי בעודו אך כבן 13 שנים היו שגורים בפיו כל הש"ס עם פירוש התוספות, וכבן 18 שנים הוסמך בכתר הוראה ודיינות על ידי רבני ורשה.
לצד זאת נסע כאמור לקבל תורה וחסידות מרבו הרב מאיר שלום מקאלושין, ולאחר מכן היה לאחד מהתלמידים המקורבים ביותר של בנו, הרב יהושע אשר מפאריסוב, מגדולי האדמורי"ם בפולין. הקשרים ביניהם נגעו במקומות גבוהים, כפי שהדבר מתבטא בכמה כתבי יד מבעל הסולם שנשתמרו מתקופה זו, ונחשפו כעבור שנים.
אחר נישואיו, היה נוסע לרבו מפוריסוב, וכן נסע פעמים רבות יחד עם הרבי מפוריסוב אל האדמו"ר רבי ישכר דב מבעלז, ולימים, היה בעל הסולם מפליג מאד בגדלותו של הצדיק מבעלז.

ספר הזוהר

ספר הזוהר הקדוש נכתב ע"י התנא רבי שמעון בר יוחאי ואלעזר בנו. ספר הזוהר הפך במרוצת השנים לספר המרכזי בתורת הקבלה, לאחר שרבים מהמקובלים ביססו את תורתם ומשנתם על הזוהר הקדוש ותורת רשב"י. ביניהם האר"י ז"ל אשר ידוע כממשיך דרכו של רבי שמעון בר יוחאי ואחד מלומדי ומלמדי תורתו. 
אחרון המקובלים שנכנס בין שני ענקיים אלה הינו בעל הסולם רבי יהודה הלוי אשלג זיע"א אשר נולד ב1885 בפולין. שם למד את תורת הנסתר מרבו. כאשר עלה לארץ, החל לעסוק בהפצת חכמת הקבלה במרץ. בשנת תשי"ג אף זכה הרב אשלג בפרס הרב קוק לספרות תורנית.
בהיותו בלונדון החל הרב אשלג בעל הסולם בכתיבת הפירוש הראשון שלו על הספר "עץ חיים", לפירוש קרא: "פנים מאירות ומסבירות".
הספר עץ חיים עם פירוש פנים מאירות ומסבירות הודפס בארץ הקודש עם הסכמותיהם של גדולי המקובלים.
כמה שנים מאוחר יותר החל בעל הסולם לשקוד על כתיבת פירוש עמוק ומקיף על כתב"י האר"י "תלמוד עשר הספירות".
אך בשל המצב הכלכלי לא יכלו להדפיסו, והפירוש על תלמוד עשר הספירות שוכפל במספר עותקים בודדים וחולק בין התלמידים.
במקביל החל בעל הסולם הרב אשלג בכתיבת קונטרסים ברוח חכמת הקבלה ותורת הנסתר, באופן בהיר ושווה לכל נפש. קונטרסים אלו יצאו בהמשך כספר "מתן תורה" אשר הינו בעצם 3 חוברות מתוך 50 אשר בסופו של דבר לא יצאו לאור.
הפירוש המרכזי ומשאת חייו של בעל הסולם היה פירוש הסולם על ספר הזוהר. הרב אשלג ראה בו כמפעל חיים ממש. בעיני רוחו ראה שכתיבת פירוש הסולם לספר הזוהר יביא תרופה למצב הקשה של כלל ישראל.
הרב אשלג שקד ימים כלילות על כתיבת הפירוש אשר את סיומו חגג בסעודת הודיה במירון בלג בעומר תשי"ג.
בשנת תשי"ד בערוב ימיו רמז לתלמידיו שלא נותר להם זמן רב עימו. אך לשמחתו השלים את כתיבת פירוש "הסולם" וכן את הפירוש על תלמוד עשר הספירות ושליחתם להדפסה.
עד ימיו האחרונים עמל הרב אשלג על כתיבת פירוש הסולם על ספר הזוהר. כאשר בעצם יום הכיפורים נסתלק מן העולם כשהוא מותיר אחריו את תלמידיו כצאן ללא רועה, ואת כתביו שבמרוצת השנים יהפכו לאבן דרך בלימוד חכמת הקבלה ותורת הנסתר.
את תלמוד עשר הספירות אשר בתוכו הקדמה לתלמוד עשר הספירות והקדמות נוספות הספיק בעל הסולם לסיים. כמו כן בין כתבי בעל הסולם ניתן למצוא את מילון אור הבהיר ואבן ספיר, הקדמות הסולם, ועוד.
ספר הזוהר קיבל אור חדש ומקיף בהיר ונהיר לכל אשר רוצה להיכנס ולשחות בתורת הנסתר.
את תיקוני הזוהר לא הספיק בעל הסולם להשלים, ואת חיבורו המשיך הרב ברנדווין תלמידו עד תיקון כב.
ספר הזוהר עם פירוש הסולם פרי עטו של הרב אשלג בעל הסולם ושאר כתבי בעל הסולם הינם מהחיבורים החשובים בעולם הקבלה, ומומלצים ונלמדים על ידי גדולי הרבנים והמקובלים.

צרו איתנו קשר!

לכל שאלה אנו זמינים כאן בטלפון: 1700-700-665
או בווצאפ: 052-7464002
אפשר גם במייל: divrei.shir@gmail.com


logo בניית אתרים